Kategorie
Inne

Powody, dla których warto stosować pellet drzewny – pellet drzewny producent

>

Powody, dla których warto stosować pellet drzewny – pellet drzewny producent

Dla przypomnienia, pelety drzewne są sprasowaną formą biomasy drzewnej i mogą być używane w piecach i kotłach jako paliwo, jako alternatywa dla paliw kopalnych. Kontynuuj przewijanie, aby przeczytać najważniejsze korzyści płynące z używania peletów drzewnych w dłuższej perspektywie.

5 kluczowych korzyści płynących z używania peletów drzewnych w dłuższej perspektywie

Opłacalne paliwo

Ceny peletów drzewnych były niezwykle stabilne w ciągu ostatniej dekady, podczas gdy wszystkie inne źródła energii zmieniają się drastycznie na rynku.

Ślad węglowy peletów drzewnych

paliwo w postaci peletów może generować jedną dziesiątą mniej dwutlenku węgla niż ogrzewanie olejem. Jeśli las, z którego pozyskiwany jest materiał na pelety, jest zarządzany w sposób zrównoważony, ślad węglowy jest znacznie mniejszy w porównaniu z ogrzewaniem paliwami kopalnymi.

Lasy mogą odnieść bezpośrednie korzyści

Dzięki wykorzystaniu ekologicznie wiarygodnych źródeł do produkcji, spalanie pelet uwalnia mniejszą ilość emisji dwutlenku węgla, niż gdyby drzewa pozostawiono w lesie do rozpadu. Pozwala to nowoczesnym organizacjom leśnym na zwiększenie tempa eliminacji węgla ze środowiska poprzez ponowne sadzenie nowych drzew, które pochłaniają CO2.

Pelety drzewne są naturalne

Jeśli chodzi o używanie peletów, nie ma w nich żadnych chemikaliów ani niebezpiecznych ekstraktów, które mogłyby być szkodliwe dla Ciebie lub środowiska. Paliwo pelletowe jest produkowane od podstaw przy użyciu zielonej energii i wysokiej jakości materiału z drzew rosnących w zrównoważonych lasach.

Przechowywanie jest bardzo łatwe

Pelety drzewne mogą być przechowywane w każdym suchym pomieszczeniu. Nie są one łatwe do zapalenia i nie stanowią dużego zagrożenia pożarowego. Podczas gdy paliwa kopalne takie jak olej opałowy, gaz, olej napędowy i węgiel są łatwo palne i zawierają szkodliwe zapachy.

PELETY DRZEWNE DLA TWOJEGO DOMU

Pelety drzewne zapewniają zrównoważone i niezawodne źródło ciepła i ciepłej wody dla Twojego domu, a obecnie bardziej niż kiedykolwiek są wiarygodną alternatywą dla oleju opałowego. Kotły na pelety drzewne są czyste, łatwe w obsłudze i oferują taki sam poziom kontroli i elastyczności jak konwencjonalne kotły olejowe i gazowe. Jednak bez względu na to, jak dobry jest Państwa kocioł, może on dostarczyć tylko tyle ciepła, ile jest w stanie dostarczyć paliwo; dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że używacie Państwo paliwa najwyższej jakości.

Zalety peletów drzewnych

 • Zmniejszona emisja dwutlenku węgla w porównaniu z paliwami kopalnymi.
 • Pelety drzewne są znacznie bardziej stabilne cenowo niż inne formy paliwa
 • Pellet drzewny wytwarza ciepło równoważne tradycyjnym paliwom kopalnym
 • Pellet drzewny spala się czysto i jest wygodniejszy w użyciu niż polana czy zrębki drzewne

 

Pellet drzewny

Pellet drzewny może być wytwarzany z różnych materiałów pochodzących z biomasy drzewnej. Oprócz biomasy drzewnej, inne rodzaje peletów (pelety niedrzewne) mogą być wytwarzane z papieru, kartonu, zboża, słomy, łusek kukurydzy, odpadów produkcyjnych i innych. Proces wytwarzania peletów z biomasy drzewnej jest zasadniczo taki sam jak w przypadku innych materiałów.

Co to jest pelet drzewny?

Pellet drzewny to po prostu biomasa drzewna, która została rozdrobniona na trociny, a następnie mocno sprasowana w odlewie ciśnieniowym (przy użyciu maszyn hydraulicznych) w celu uzyskania cylindrycznego kształtu (formy) pelletu. Pellet drzewny jest połączony naturalnie występującą w drewnie ligniną.

Biomasa drzewna używana do produkcji peletów może pochodzić z pierwotnego drewna lub z odpadów przemysłowych – takich jak trociny (z obróbki) lub odpady z produkcji np. w fabryce mebli. Zanim drewno pierwotne lub odpadowe zostanie przetworzone na pelet drzewny, jest ono rozdrabniane na drobniejsze cząstki. Większe kawałki drewna są najpierw przepuszczane przez maszynę do rozdrabniania, aby rozbić je na drobne cząstki. Im drobniejsze cząstki, tym mocniejszy pellet i większa energia, którą wytwarza.

Pellet drzewny jest uznawany za jedno z najlepszych dostępnych źródeł zrównoważonego, ekologicznego paliwa. W porównaniu do ropy naftowej i gazu, pelety drzewne są czyste, zrównoważone i emitują znacznie mniej dwutlenku węgla do atmosfery, przypomina producent pelletu drzewnego sprzedaz-pellet.pl .

W jaki sposób pelety drzewne są lepsze dla środowiska? Proces produkcji pelletu drzewnego

Paliwo w postaci peletów drzewnych jest uważane za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Drzewa podczas swojego cyklu życia pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery. Kiedy roślina zostaje spalona, taka sama ilość dwutlenku węgla jest uwalniana z powrotem do atmosfery. Cykl ten rozpoczyna się ponownie, gdy zaczynają rosnąć rośliny zastępcze.

Jak dużo dwutlenku węgla powstaje w porównaniu z innymi paliwami grzewczymi?

Uwzględniając koszty produkcji i transportu, szacuje się, że spalanie peletów drzewnych wytwarza 34 g dwutlenku węgla na kilowatogodzinę wyprodukowanego ciepła (g/kWh).

Proces produkcji peletów drzewnych jest stosunkowo prosty, ponieważ polega na sprasowaniu trocin do postaci peletów. Wymaga to niewielkiej ilości energii w procesie produkcji i emituje minimalną ilość dwutlenku węgla w porównaniu z procesami takimi jak rafinacja ropy naftowej.

Wraz ze wzrostem popularności peletów drzewnych w ostatnich latach konieczny stał się import do kraju dużych ilości paliwa w postaci peletów drzewnych. Nawet biorąc pod uwagę dodatkowy transport w tym procesie, ilość dwutlenku węgla zawartego w importowanych peletach drzewnych jest minimalna w porównaniu do wszystkich innych popularnych rodzajów paliwa – nawet wliczając lokalnie pozyskiwane zrębki drzewne.

Zalety stosowania peletów drzewnych

 • Zmniejszona emisja dwutlenku węgla – znacznie mniejsza niż w przypadku kotłów opalanych olejem, drewnem, węglem lub gazem
 • Ciepło porównywalne z tradycyjnymi paliwami kopalnymi
 • Pelety drzewne są znacznie bardziej stabilne cenowo niż wiele innych form paliwa
 • Kotły na pelety drzewne są obecnie bardzo zaawansowane i mogą pracować z wydajnością do 95%.
 • Kotły na pelety są szeroko stosowane w całej Europie jako korzystna alternatywa dla gazu lub oleju opałowego
 • Pelety drzewne mogą być używane przez tych, którzy nie są obecnie podłączeni do sieci krajowej
 • Łatwe przejście na pelety drzewne, ponieważ kotły są podobne do kotłów olejowych
 • Kotły nie wymagają konserwacji i są łatwe w sterowaniu dzięki automatycznym ustawieniom
 • Pellet drzewny spala się czysto i jest wygodniejszy w użyciu niż polana czy zrębki drzewne
 • Pellet drzewny objęty jest programem refundacji co oznacza, że użytkownicy mogą otrzymywać dopłaty do produkowanej przez siebie energii

 

Urządzenia grzewcze do spalania pelletu

Urządzenia na pelety spalają sprasowane pelety wykonane zazwyczaj z drewna, ale mogą być one również pozyskiwane z innych materiałów organicznych. Niektóre modele mogą spalać łupiny orzechów, ziarna kukurydzy i drobne wióry drzewne.

Urządzenia na pelety są wygodniejsze w obsłudze niż zwykłe piece na drewno lub kominki, a niektóre z nich mają znacznie wyższą sprawność spalania i ogrzewania. W związku z tym wytwarzają bardzo mało zanieczyszczeń powietrza. W rzeczywistości, piece na pelety są najczystszymi urządzeniami grzewczymi na paliwa stałe. Piece na pelety, które posiadają certyfikat EPA, mogą mieć sprawność w zakresie od 70% do 83%. Piece na pelety mają wydajność grzewczą w zakresie od 8000 do 90 000 Btu na godzinę. Są one odpowiednie zarówno dla domów, jak i mieszkań czy kondominiów.

Urządzenia na pelety wymagają zazwyczaj uzupełniania paliwa tylko raz dziennie. Jednakże, ponieważ paliwo jest sprężone, granulki w workach mogą być trudne do podniesienia. Niektóre modele wykorzystują systemy magazynowania wypełnione luzem i są w pełni zautomatyzowane.

Większość urządzeń na pelet (z wyjątkiem szklanych drzwi) pozostaje stosunkowo chłodna podczas pracy, co zmniejsza ryzyko przypadkowego poparzenia. Piece na pelet spalają paliwo tak całkowicie, że w przewodzie kominowym gromadzi się bardzo mało kreozotu, co stanowi mniejsze zagrożenie pożarowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.