Kategorie
Biznes

Tym zaskakuje Niechorze latarnia i jej otoczenie

>

Tym zaskakuje Niechorze latarnia i jej otoczenie

Latarnia morska z połowy XIX wieku (a dokładniej z 1866 roku) to główna atrakcja i zarazem znak rozpoznawczy Niechorza. W sezonie letnim zachwyca piękny ogród otaczający latarnię. Położona jest na wysokim brzegu, na zachodnim krańcu Niechorza. Od samego budynku osiem min wystarczy, by dojść do centrum miejscowości. To zarazem jeden z ważniejszych tego typu obiektów na polskim wybrzeżu. Obok mieści się motylarnia, liczne kramy z pamiątkami, a od strony morza widać panoramę Trzęsacza i innych kurortów gminy Rewal.

Latarnia morska Niechorze: historia i współczesność

Położenie geograficzne latarni to dokładnie: 54°05’47” N 15°03’57” E. Jeśli cofniemy się do dziewiętnastego stulecia, to warto wyjaśnić, jakim celom służyły dawniej latarnie morskie. Umiejscowienie latarni nie było przypadkowe. Wieża latarni, w tym przypadku sięgająca 45 metrów, natomiast wysokość światła to 62 m n.p.m. Takie parametry czynią latarnię morską dobrze widoczną od strony morza. W czasach, gdy nie było automatycznej, elektronicznej nawigacji, budynek latarni pełnił rolę kompasu i wskazywał drogę żeglarzom. Latarnię wybudowano w 1866 roku z surowej cegły licowej. Jest tylko w niektórych miejscach otynkowana. Czerwona, naturalna cegła w połączeniu z drewnianymi, zielonymi okiennicami sprawia, że latarnia ta należy do najbardziej malowniczych i charakterystycznych na polskim wybrzeżu. Taras widokowy osadzony na wysokości niemałej, bo aż 37 m, dawniej służył do obserwacji pogody i sytuacji na morzu. Obecnie taras widokowy udostępniony jest dla zwiedzających i wszystkich turystów.

Burzliwe lata wojenne i powojenne

Dla odwiedzających Niechorze latarnia jest główną atrakcją turystyczną. Niewiele brakowało, a mogła zostać zniszczona przez pocisk artyleryjski. Na szczęście skończyło się na uszkodzeniu, które udało się naprawić. Po wojnie odbudowano aparaturę optyczną i skorzystano z ogrzewania węglowego, by ocieplić zimową porą pomieszczenia mieszkalne dla pracowników. Obecnie w latarni umieszczono nową instalację grzewczą. Warto wspomnieć, że wycofujący się z wybrzeża Niemcy próbowali zaminować obiekt. Po usunięciu min z otoczenia latarni udało się tym samym uchronić obiekt przed zniszczeniem. W budynkach mieszkalnych dla pracowników urzędu morskiego także przeprowadzono remont. Górny fragment wieży wiernie oddaje jej wygląd sprzed półtora stulecia.

Położenie latarni i budowa architektoniczna

Dokładny adres latarni to ulica Polna 30 Niechorze. Jednak do samego budynku latarni nie da się dojechać. Od strony lądu można dojść pieszo, gdyż latarnia znajduje się w dobrej lokalizacji. Od strony morza prowadzą strome schody lub promenada leśno-parkowa wzdłuż stromego klifu. Autem najłatwiej dojechać na parkingi znajdujące się po przeciwnej stronie morskiego brzegu. Przed latarnią roztacza się szeroki plac z kioskami oferującymi pamiątki, lody i przekąski. Choć latarnię wybudowano przeszło 150 lat temu, zachwyca spójną, harmonijną budową architektoniczną. W dolnej partii znajduje się budynek otoczony ceglanym murem. To zarazem teren administrowany przez urząd morski. Jej szczyt jest strzelisty, dzięki czemu zasięg światła to aż 37 km. Charakterystyka światła to B (10s). Wewnątrz latarni znajdują się schody, sklep z pamiątkami oraz pomieszczenia administracyjno-techniczne.

Klif i betonowa opaska wzmacniająca brzeg morski

Ostry, klifowy brzeg zabezpieczono przed erozją betonowym pasem. Pas ten jest jedną z dodatkowych atrakcji, gdyż w pewnym momencie kończy się plaża piaszczysta w Niechorzu i turyści, którzy chcą dostać się do latarni, spacerem przechodzą kilkadziesiąt metrów. Od strony morza widać dobrze, jak wyłania się wieża latarni. W sezonie letnim to świetny sposób na spędzenie czasu. Latarnia dostępna jest z kilku stron, wiec warto odwiedzić ją chociażby ze względu na piękny ogród z ławeczkami pozwalającymi na odpoczynek po wspięciu się na ponad 200 schodów. Spacer betonowym pasem też sam w sobie należy do turystycznych atrakcji, jakie zapewnia osada morska Niechorze. Dzięki temu, że zabezpieczono latarnię przed erozją betonowym pasem, morze nie zmywa klifu i latarnia morska oraz jej konstrukcja są bezpieczne.

Jak dojechać do latarni morskiej?

Przystanek Niechorze latarnia morska to jedna ze stacji na szlaku kolejki wąskotorowej. Biegnie ona wzdłuż wybrzeża, od Pogorzelicy, przez Niechorze, Trzęsacz, Rewal. Przejazd kolejką parową to atrakcja dla dzieci i dorosłych oraz świetny pomysł na wycieczkę. Adres, jaki warto wpisać w nawigacji samochodowej to: Polna 30 Niechorze. Obok latarni znajduje się kilka parkingów miejskich, gdzie płatność należy uiścić w parkomacie. Są też duże parkingi prywatne, np. dla autokarów i grup zorganizowanych. Latarnia w Niechorzu położona jest na klifowym brzegu, czyli wzniesieniu. Dzięki temu jest dobrze widoczna od strony lądu. Każdy, kto jedzie drogą z Rewala, widzi, jak wyłania się zza drzew wieża latarni.

Dni i godziny dla zwiedzających

Latarnia morska w Niechorzu ma zmienne godziny otwarcia. W sezonie turystycznym morska w Niechorzu latarnia otwarta jest najdłużej, bo od 10 do 20. Od początku marca do końca czerwca i od września do października można ją zwiedzać między 10 a 18 godziną. Najkrócej czynna jest w miesiącach zimowych, czyli od listopada do końca lutego w godzinach 10-18. Dla odwiedzających Niechorze latarnia jest główną atrakcją. Dlatego warto poznać wszelkie niezbędne szczegóły na temat tej charakterystycznej budowli. Wiele ciekawostek dostarcza strona https://balticnaturpark.pl/latarnia-morska-w-niechorzu/ . Dowiadujemy się z niej chociażby o tym, że latarnia morska w Niechorzu jest bardzo przystępna cenowo. Bilet normalny dla osoby dorosłej kosztuje 8 zł, a ulgowy zaledwie 5 złotych. Czynna jest codziennie, oprócz świąt ustawowo wolnych od pracy. Podczas wizyty w środku latarni można zobaczyć, jak wysoko na klifowym brzegu stoi. Wysokość latarni pozwala na podziwianie okolicy. Zasięg światła sprawia, że rozpromienia niebo aż na 37 km. Przy pochmurnej pogodzie i podczas sztormu godziny otwarcia mogą ulec zmianie.

Gdzie zatrzymać się w czasie wakacji nad morzem?

Dla turystów odwiedzających Niechorze latarnia morska jest obowiązkowym przystankiem. Treść wpisów obiektów noclegowych pokazuje, że latarnia w Niechorzu to doskonałe miejsce na spacery. Wygodne noclegi można znaleźć np. w ośrodku Baltic Natur Park. Bliższe informacje o rodzajach apartamentów znajdują się na stronie: https://balticnaturpark.pl/ . Skorzystanie z wymienionego portalu oznacza akceptację regulaminu. Ostatnia aktualizacja pozwala na zasięgnięcie bieżących informacji o standardzie i wyposażeniu pokoi. Latarnia morska leży w niedalekiej odległości od wielu obiektów hotelowych, w ty, od ośrodka Baltic Natur Park.

Dla śpiących w Niechorzu latarnia morska i inne atrakcje

Dobrze jest zatrzymać się w Niechorzu latarnia morska to bowiem nie jedyna atrakcja. Ciekawostką jest też kolejka wąskotorowa, która też zatrzymuje się na stacji o nazwie Latarnia Morska Niechorze. Przejazd kolejką to doskonała okazja by przenieść się w czasie do poprzedniego stulecia, do czasów rybackich, z którymi związana jest historia miejscowości i gminy Rewal. Można też sprawdzić godziny otwarcia motylarni, czyli pawilonu z rozmaitymi gatunkami orientalnych motyli. Motylarnia czynna jest w dni powszednie i niedziele oprócz świąt państwowych. Ostatnia aktualizacja stron z informacjami o turystycznych atrakcjach gminy Rewal pokazuje szeroką panoramę wizyt. Również treść wpisów obiektów noclegowych świadczy o tym, że turyści oprócz plażowania chętnie zwiedzają okolice. Ciekawa jest promenada morska Niechorze ma wyjątkowo długi deptak, który ciągnie się przez całą miejscowość. Zobacz panoramę wizyt i przekonaj się, że morska w Niechorzu latarnia to miejsce warte odwiedzenia a nawet spędzenia całego dnia.

Nie tylko latarnia morska w Niechorzu – co jeszcze warto zobaczyć?

Nadmorskie miejscowości są pełne uroku. Latarnia morska w Niechorzu przyciąga turystów z Polski i zagranicy. To ulubione miejsce spacerów np. z Trzęsacza, Pogorzelicy czy Niechorza. Jeśli chcesz sprawdzić ciekawe miejsca, zobacz panoramę lokalizacja atrakcji. Na tym właśnie wykresie zaznaczone są także inne latarnie morskie, atrakcje przyrodnicze, parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty przyrody oraz cenne zabytki. Pamiętaj, że zalogowanie na portalu oznacza akceptację regulaminu. Dlatego warto upewnić się, że strony internetowe nie pobierają dodatkowych opłat od użytkowników. Strony obiektów noclegowych są bezpłatne i zawsze ostatnia aktualizacja następuje po zmianie cennika oraz innych, istotnych wiadomości. dlatego można mieć pewność, że ceny apartamentów będą również aktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.