Kategorie
Zdrowie

Osteopatia Olsztyn – krótki przewodnik

>

Osteopatia Olsztyn – krótki przewodnik

Niezależnie czy mieszkamy w tłocznej Warszawie czy naszym domem jest zielony Olsztyn, tempo naszego życia jest coraz szybsze. Zaczynamy częściej zauważać problemy zdrowotne takie jak dolegliwości ze strony układu trawiennego czy oddechowego. Coraz popularniejsze wśród wszsystkich grup wiekowych są częste bóle głowy, migreny czy bóle kręgosłupa. Zarówno u osób dorosłych jak i dzieci zaobserwować można coraz większy wpływ stresu na zdrowie. Na szczęście wraz z tymi problemami, wzrasta również społeczna świadomość zdrowotna. Wskazuje na to rosnąca popularność jogi czy ajurwedyjskiego stylu życia. Słusznie rosnącą popularnością cieszą się również specjaliści z dzieciny osteopatii.

Osteopatia uznawana jest za niekonwencjonalną metodę leczenie różnego rodzaju dolegliwości. Od tradycyjnej medycyny odróżnia ją holistyczne podejście do ciała. Skupia się ona na możliwości samoregulacji oraz samoleczenia przy pomocy technik osteopatycznych. Coraz częściej gabinet osteopaty odwiedzają nie tylko pacjenci po urazach, ale również osoby zainteresowane poprawą jakości życia lub chcące skupić się na zapobieganiu przykrym schorzeniom.

Jak przebiega wizyta w gabinecie –  osteopatia Olsztyn?

Osteopata  zapewnia indywidualne podejście do każdego ze swoich pacjentów. Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, by ustalić cel wizyty oraz dobrać odpowiednie metody leczenia lub rehabilitacji. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ cała terapia opiera się na postrzeganiu ciała jako jedności – każdy szczegół i każda przebyta choroba są istotne. Mogą one mieć znaczący wpływ na proces diagnostyczny. Nie należy się dziwić, jeśli osteopata poprosi o wyniki badań lekarskich lub skieruje do gabinetu innego lekarza, na rtg lub rezonans magnetyczny, w celu uzupełnienia potrzebnych mu danych o stanie zdrowia. Przeprowadzone mogą zostać również badania ortopedyczne czy neurologiczne. Następnie profesjonalista przechodzi do zbadania ogólnego stanu ciała. Wykorzystana przy tym metoda diagnozowania to metoda manualna, czyli osteopata do oględzin używa swoich rąk. Terapia osteopatyczna jest terapią głównie manualną. Pracowanie z ciałem jest bardzo charakterystyczna dla tego rodzaju terapii, warto więc mieć to na uwadze przygotowując się do pierwszej, jak i kolejnych wizyt i zadbać o wygodny strój.

Po wywiadzie oraz badaniu specjalista zajmuje się analizą zebranych danych i połączeniem ich w ciąg przyczynowo – skutkowy. Dopiero takie połączenie tych wszystkich informacji daje odpowiedź na pytanie jaki jest stan zdrowia organizmu i pozwala wybrać główną technikę terapii.

Trzy najistotniejsze podziały technik osteopatii:

  • osteopatia parietalna – skupiona na układzie ruchu, miednicy, lędźwiach oraz stawach;
  • osteopatia wisceralna– skupiona na terapii narządów wewnętrznych i przywróceniu im odpowiednich funkcji;
  • osteopatia czaszkowo-krzyżowa –skupiona na terapii bólu głowy oraz problemów żuchwowych.

Najczęstsza przyczyna wizyt u osteopaty – bóle kręgosłupa.

Czas spędzony na siedzeniu przy komputerze lub jeszcze gorzej, na leżeniu w niewygodnych pozycjach przez wiele godzin, nie pozostaje bez znaczenia dla naszego ciała. Z bólami kręgosłupa wynikającymi z tych lub innych problemów coraz częściej zgłaszamy się do różnych specjalistów. Nie tylko do ortopedy lub masażysty, ale bardzo słusznie – przychodzimy również do osteopaty. Z pewnością jest to osoba, która ma duże doświadczenie w wspieraniu regeneracji w takich przypadkach. Zarówno wady postawy, bóle pleców, jak i wszelkie dyskopatie, które stwierdzone zostały podczas pierwszej wizyty mogą zostać znacząco lub całkowicie zredukowane przy użyciu odpowiedniej terapii manualnej. Z problemami z tej dziedziny zgłaszają się również najczęściej mali pacjenci. Warto więc zadbać o odpowiednią postawę dzieci – one także mogą podnieść swoją sprawność lub zapobiec pogłębianiu schorzenia po skorzystaniu z usług osteopaty Wykluczenie wszystkich dysfunkcji i zadbanie o dalszy prawidłowy rozwój we wczesnym etapie życia, może stanowczo podnieść jego komfort w przyszłości.

Ciąża – przyczyną kolejnych dolegliwości

Ciąża jest to stan wymagający dla każdego organizmu. Terapia manualna może przyszłej mamie pomóc przygotować się do porodu, ale również zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas ostatnich miesięcy ciąży. Osteopata wykonuje zabiegi niezwykle delikatnie, więc w prawidłowym przebiegu ciąży nie stwarza to zagrożenia jej rozwoju. Niesie natomiast za sobą wiele benefitów takich jak wzmocnienie układu mięśniowo-szkieletowego, a co za tym idzie może sprawdzić, iż poród będzie szybszy i mniej bolesny. Pomaga również odciążyć organizm i zminimalizować dolegliwości takie jak bóle głowy, rwa kulszowa, bóle stawów czy kręgosłupa – czyli najpopularniejsze ciążowe dolegliwości. Gabinet osteopaty warto również odwiedzić po porodzie. Może on pomóc przejść przez trudny czas połogu i zadba o odpowiednią rehabilitację oraz powrót do zdrowia całego ciała.

Bóle głowy – powodów może być wiele

Częste migreny czy zawroty głowy mogą być problemem samym w sobie lub zwiastować inne choroby czy problemy zdrowotne. Osteopata zajmie się znalezieniem przyczyny takiego bólu i zlikwidowaniem jej. W przypadku bólu pierwotnego najczęściej wykonuje się drenaż żylno – limfatyczny głowy lub wykorzystuje się techniki zmniejszające napięcie mięśniowe. Gdy specjalista uważa, iż ból jest wtórny, spowodowany innym schorzeniem, to skoncentruje się na wyleczeniu przyczyny pierwotnej. A ta najczęściej ulokowana jest w miejscu, którego byśmy się nie spodziewali – może to być stopa, kolano czy kręgosłup. Technika terapii zawsze dobierana jest odpowiednio do problemu oraz oczekiwań pacjenta.

Osteopata Olsztyn, a fizjoterapia w Olsztynie

Na pierwszy rzut oka możemy mieć problem ze znalezieniem różnicy – obie dziedziny sporo łączy. Wykorzystują one głównie terapię manualną, nastawione są na polepszenie komfortu życia oraz eliminację bólu pourazowego. Fizjoterapia jednak nastawiona jest na usprawnienie jednego, uszkodzonego obszaru, podczas gdy osteopatia skupiona jest na ogólnej rehabilitacji i polepszeniu stanu zdrowia. Osteopata przy pomocy zróżnicowanych technik jest w stanie złagodzić bóle po rozmaitych typach urazów oraz pomóc w dojściu do zdrowia po operacji czy chorobie.

To jednak tylko niektóre aspekty w których wizyta w gabinecie osteopaty może przynieść ulgę. Wachlarz możliwości jest dużo szerszy. Osteopaci często pomagają w dolegliwościach bólowych układu gastroenterologicznego, ginekologicznego, urologicznego, krążenia czy oddechowego. Wizytę w gabinecie osteopaty zaleca się również przy stałych problemach z koncentracją, objawach psychosomatycznych czy lękach.

Sam Olsztyn posiada kilka gabinetów osteopatii. Przy ich wyborze z pewnością należy pamiętać by swoje zdrowie powierzać w ręce specjalisty. Profesjonalny osteopata może być magistrem fizjoterapii czy lekarzem. Może on również posiadać innego rodzaju kwalifikacje i doświadczenie, które sprawią, iż z czystym sumieniem oddamy swoje zdrowie w jego ręce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.