Kategorie
Zdrowie

Rola maseczki ochronnej

Maseczki ochronne twplast.pl

W obecnych czasach będące elementem odzieży ochronnej maski medyczne są nieodłącznym elementem naszego życia. Stało się tak przez zeszłoroczny wybuch pandemii covid-19. Nie bez powodu maski medyczne są tak bardzo potrzebne. Bez nich statystyki zachorowań i umieralności wyglądałyby zupełnie inaczej. Jednak, wciąż pojawia się wiele opinii o tym współczesnym elemencie naszej garderoby. Czy maseczki medyczne faktycznie nas chronią? Czy możemy je nosić z zachowaniem swobody oddychania? Jakie maseczki zapewniają swobodne oddychanie?

Maski medyczne

Zacznijmy od prześledzenia, jak kiedyś podchodzono do noszenia maseczek i kiedy było to w ogóle wymagane. Historia zakrywania twarzy jako sposób ochrony zdrowia liczy sobie nawet 2000 lat. Już w starożytności rzymski filozof Pliniusz Starszy używał maseczek wykonanych ze skóry z pęcherza zwierzęcego. Z czego zrobione są nasze współczesne maseczki, które znajdziesz w twplast? Maski medyczne są wykonywane z flizeliny polipropylenowej. Innymi słowy, jest to cienka tkanina powstała z tworzyw sztucznych.

Pierwszym znanym nam historycznym wydarzeniem, które zmusiło ludzi do noszenia masek ochronnych była epidemia dżumy w Europie. Jednak wtedy miały one zupełnie inny kształt. To właśnie podczas wybuchu Czarnej Śmierci medycy nosili coś na kształt głowy i dziobu kruka. Czemu? W dziobie znajdywały się różne zioła, które miały filtrować dochodzące z zewnątrz powietrze i w ten sposób chronić lekarza przed zachorowaniem na śmiertelną chorobę. Czy takie rozwiązanie miałoby prawo wypalić we współczesnych czasach? Raczej nie. Dzioby były duże i mało wygodne, nie było co marzyć o dopasowaniu do kształtu twarzy. Na dodatek, w otworach na oczy znajdowały się szklane portale, co na pewno bardzo ograniczało pole widzenia. Weźmy też pod uwagę to, jakie są warunki na tzw. oddziałach covidowych. Krótko mówiąc, nie ma tam miejsca na paradowanie w wielkim dziobie.

Maski ochronnej używał nawet sam Leonardo da Vinci. Jednak ta znana nam postać nie nosiła jej w celach medycznych. Maska miała chronić sławnego malarza i wynalazcę przed chemikaliami z farb. Nawet teraz zaleca się to osobom, które parają się malarstwem i mają do czynienia z farbami całe dnie.

Noszenie maski teraz

Sytuacja epidemiologiczna zarówno w naszym kraju, jak i za granicą zmusza nas do powrócenia do noszenia maseczek ochronnych. Wiele osób nie jest zadowolona z tego faktu, są przecież ludzie, którzy jawnie się temu przeciwstawiają. Jednak tw plast pokazuje nam, że maski medyczne nie muszą być uporczywe.

Szczególnie popularne i polecane są jednorazowe maski medyczne trzywarstwowe. Czy ta opcja przewyższa pozostałe? Tw plast postarał się aby produkt był wygodny przy swojej funkcjonalności. Ta opcja ułatwia wygodną regulację docisku. Jeśli masz maseczkę materiałową zapewne wiesz, że albo będzie okropnie ciasna, albo prędzej czy później spadnie Ci z twarzy. Tutaj nie musisz się o to martwić. Na maski medyczne często narzekają osoby, które na codzień noszą okulary. Jeśli chodzi o produkty tw plast, nawet w takiej sytuacji masz zapewniony komfort noszenia, ponieważ nie ma tu mowy o parowaniu okularów. Jest również grupa ludzi noszących maseczki medyczne, która narzeka na ból uszu spowodowany ciasnymi gumkami. Tutaj z pomocą przychodzą miękkie gumki, w które wyposażone są maseczki ochronne. Nie zapominajmy, że noszenie maseczek jest absolutnie obowiązkowe. Zatem starajmy się ułatwić sobie życie i wybierzmy te najlepsze w swojej podstawowej roli oraz najwygodniejsze.

Maseczki medyczne twplast

Maseczki medyczne tw plast zapewniają wysoką ochronę przeciwbakteryjną jednocześnie umożliwiając swobodne oddychanie. Nie ma co ukrywać, biorąc pod uwagę wymóg noszenia maski jest to niezbędne połączenie. Jest jednak kilka zasad korzystania z jednorazowych maseczek ochronnych. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby zakładać maseczkę medyczną przed wejściem do każdej zamkniętej przestrzeni publicznej. Maska ma przede wszystkim zmniejszać ryzyko przeniesienia wirusa a w pomieszczeniach zamkniętych jest to szczególnie niebezpieczne.

Drugim ważnym aspektem jest przestrzeganie kluczowych zasad higieny. Mowa tu o zmianie maseczki na nową po długim czasie noszenia. Maseczka ochronna działa tylko wtedy, kiedy materiał z którego jest wykonana jest w idealnym stanie. Tylko wtedy możliwa jest odpowiednia filtracja bakteryjna. Zatem pamiętajmy aby po określonym czasie wymienić zużytą maseczkę na nową.

Nośmy maseczki ochronne

Mimo wielu głosów mówiących o tym, że noszenie maseczki medycznej jest niepotrzebne, jest to nieprawdą. To maseczki chronią nas przed zarażeniem się coronavirusem i nie tylko. Wyobraźmy sobie sytuację, w której personel medyczny nie chciałby używać masek ochronnych. Nie jest to zbyt optymistyczna wizja.

Noszenie maseczki ochronnej ma zatrzymać kropelki wydzieliny z dróg oddechowych osoby, która nosi maseczkę. Dzięki temu, rozpalenie ich do otoczenia jest dużo mniej prawdopodobne. Bardzo ważne jest aby unikać dotykania maseczki ochronnej. Jeśli chcesz ją ściągnąć, postaraj się dotykać tylko gumek. Co zrobić jeśli dotknąłeś wilgotnej części maseczki? Bardzo dokładnie umyj i zdezynfekuj ręce.

Pamiętaj o tym:

 • Wilgotne i/lub zanieczyszczone maseczki nie zapewniają żadnej ochrony oraz mogą zwiększyć ryzyko zakażenia.
 • Maseczka ochronna powinna zakrywać zarówno usta i nos. Jeśli zakrywa tylko usta, nie daje żadnej ochrony.

 

Dlaczego nie powinno się używać maseczek materiałowych?

 • Maseczki materiałowe/ wielokrotnego użytku nie chronią przed chemikaliami.
 • Maseczek materiałowych nie da się tak naprawdę zdezynfekować. Wirusy i bakterie na nich pozostają.
 • Najczęściej producent nie zaleca wygotowywania maseczek w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza.
 • Większość maseczek wielokrotnego użytku nie spełnia podstawowych wymogów medycznych.

 

Kolejnym dużym znakiem zapytania jest temat przyłbicy. Jest ona dopuszczalna ale czy na pewno spełnia swoją rolę? Przezroczyste osłony z tworzywa sztucznego mają przede wszystkim chronić oczy osoby noszącej. Zapobiegają osiadaniu kropelek wydzieliny na twarzy innych osób oraz chronią ich użytkowników przed ciągłym dotykaniem twarzy. Przyłbice mają często różny rozmiar i kształt. Prawidłowo, materiał z którego jest wykonana powinien sięgać do końca podbródka. Tak samo jak w przypadku maseczek ochronnych, aby noszenie przyłbicy miało sens należy przestrzegać kilku zasad. Przed założeniem przyłbicy należy umyć ręce i zdezynfekować plastikową powierzchnię. Tak samo należy postępować przy zdejmowaniu.

Mimo pewnej wygody związanej ze stosowaniem przyłbic, nie są one tak samo bezpieczne jak maseczki ochronne. Te od tw plast ( twplast.pl ) zapewniają pełne bezpieczeństwo i komfort korzystania.

Zalety korzystania z maseczek ochronnych od twplast:

 • komfort użytkowania,
 • nie utrudniają oddychania,
 • użytkownik nie ma problemu z parującymi okularami,
 • są dopasowane do twarzy
 • gumki są miękkie, dzięki czemu nie bolą nas uszy,
 • posiadają wszelkie wymagane certyfikaty,
 • chronią przed zarażeniem się chorobami zakaźnymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.